Вестник УлГТУ

Мурасова А.Р. Лингвострановедческий аспект содержания занятий по иностранному языку в вузе

Cite. Murasova A.R. Linguistic and cultural studies of the content of foreign language lessons at universities. Bulletin of Ulyanovsk State Technical University. 105(1), 9-11 (2024)

Abstract. Linguistic and cultural components of the content of foreign language lessons and the study of literature are considered in this article.

Keywords: linguistic and cultural studies, content of foreign language lessons, moral education.

Цитата. Мурасова, А.Р.  Лингвострановедческий аспект содержания занятий по иностранному языку в вузе / А.Р. Мурасова// Вестник Ульяновского государственного технического университета. 2024. №1 С. 9‒11

Аннотация. Рассмотрен лингвострановедческий компонент содержания занятий по иностранному языку, а также изучение художественной литературы в качестве источника страноведческой информации.

Ключевые слова: лингвострановедение, содержание занятий по иностранному языку, духовная культура.

DOI: 10.61527/1684-7016-2024-1-9-11