Вестник УлГТУ

Емелин Д.В. Научная деятельность студентов высших учебных заведений Поволжья: аксиологический аспект

Cite. Emelin D.V. Scientific activity of students of higher educational institutions of the Volga region: the axiological aspect. Bulletin of Ulyanovsk State Technical University. 105(1), 4-8 (2024)

Abstract. The attitude of university students of the Volga Federal District (PFD) to research work is analyzed from an axiological point of view. The conducted research has shown that different categories of students show a variety of attitudes to scientific activity in the process of studying at a university. The pragmatic attitude of modern students to the results of scientific work, the priority of the material component is established.

Keywords: scientific activity, student youth, students' value orientations.

Цитата. Емелин, Д.В. Научная деятельность студентов высших учебных заведений Поволжья: аксиологический аспект / Д.В. Емелин // Вестник Ульяновского государственного технического университета. 2024. №1 С. 4‒8

Аннотация. С аксиологических позиций проанализировано отношение студентов вузов Приволжского федерального округа (ПФО) к научно-исследовательской работе. Проведённые исследования показали, что различные категории студенческой молодёжи проявляют разнообразные отношения к научной деятельности в процессе обучения в вузе. Установлено прагматическое отношение современных студентов к результатам научной работы, приоритет материальной составляющей.

Ключевые слова: научная деятельность, студенческая молодёжь, ценностные ориентации студентов.

DOI: 10.61527/1684-7016-2024-1-4-8